Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Bieganie – aktywność fizyczna, którą może podjąć każdy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, płci czy zasobności portfela. Aby uprawiać jogging nie potrzebujemy bowiem wiele – jedynie trochę chęci, wolnej przestrzeni oraz podstawowego elementu wyposażenia, jakim są oczywiście buty! Jak dobrać buty do biegania? Oto kilka praktycznych porad.

butydobieganiabbuty do bieganiabuty do biegania

1. Wstępna selekcja

W dobie Internetu większość z nas swoich perfekcyjnych biegówek szuka właśnie w sieci. I nawet jeśli ostatecznie chcesz przymierzyć buty i kupić je w realu, warto wcześniej zrobić porządny research w sklepach internetowych i wybrać kilka konkretnych modeli. Zawsze możesz je również zamówić do domu, a w razie niepowodzenia, zwrócić do sklepu. Wstępnej selekcji dokonaj na podstawie kilku cech butów do biegania, które są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo w trakcie treningu:

  • przewiewna cholewka, czyli ta wykonana z materiału, siateczki czy specjalnej, oddychającej przędzy. Cholewka nie musi być w całości pokryta materiałem, ważne jednak, by chociaż fragment buta był przewiewny. Dzięki temu nasze stopy nie będą nadmiernie pocić się podczas wysiłku fizycznego;

  • amortyzacja na najwyższym poziomie, czyli podeszwa, która musi być w przypadku butów do biegania wykonana z elastycznego materiału lub z zastosowaniem specjalnej, amortyzującej technologii, na przykład poduszek powietrznych. Na uwagę zasługują szczególnie buty z różnego rodzaju piankami: Boost, EVA lub RevLite;

  • przyczepność, czyli rowki i wypustki na podeszwie, które stanowią oprawę dla piankowej podeszwy środkowej. Przyczepność jest niezbędna, gdy biegamy na dworze, ale także na bieżni. Upewnij się, że zewnętrzna powłoka podeszwy biegówek jest wykonana z gumy lub innego, trwałego tworzywa.

 

 

 buty do bieganiabuty do biegania adidas buty do biegania new balance

2. Dopasowanie szerokości buta do kształtu naszej stopy

Każdy z nas ma swój charakterystyczny układ palców u stóp. U jednych najbardziej do przodu wysunięty jest pierwszy, największy palec, u innych z kolei drugi. Mamy też różne szerokości stóp – stopy niektórych zwężają się w kierunku dużego palca, inni natomiast mają stopy szerokie z przodu ze skłonnością do płaskostopia. Dlatego ogromne znaczenie ma wybór kroju buta dopasowanego do kształtu naszej stopy. W ofercie większości marek znajdziesz buty szersze i węższe z przodu. Wybierz fason, który najlepiej odpowiada układowi twoich palców. Dzięki temu zapobiegniesz otarciom i uczuciu dyskomfortu w trakcie treningów.

3. Rozmiar ma znaczenie

Jeśli zastosowałeś się do powyższych wskazówek, to z pewnością masz już na oku swoje wymarzone biegówki. Ostatnim etapem dopasowania butów do biegania do naszych potrzeb jest oczywiście dobór rozmiaru! W tym momencie zapomnij o rozmiarze buta, który nosisz na co dzień, ponieważ liczy się tylko wymiar wkładki! Rozmiarówki wielu marek sportowych znacznie różnią się od tradycyjnych. Zmierz swoją stopę, stając na kartce papieru i zaznaczając najbardziej wystające punkty z przodu i z tyłu stopy. Następnie zmierz odległość między nimi. W ten sposób zyskasz swój wymiar wkładki. Jeśli wybierasz biegówki z elastycznego, dopasowującego się do kształtu stopy materiału, to możesz postawić na idealny dobór wymiaru wkładki. Jeśli jednak chcesz zainwestować w biegówki, których cholewka nie rozciąga się, to dodaj do wymiaru pół centymetra. Dzięki temu będzie ci komfortowo nawet wtedy, gdy twoja stopa spuchnie w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego! Buty do biegania powinny zapewniać stuprocentowy komfort i bezpieczeństwo, dlatego przy ich doborze powinniśmy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Podejdź do sprawy ze zdrowym rozsądkiem, a na pewno będziesz się cieszyć świetnie dopasowanymi biegówkami!

Buty do biegania


meskie buty do bieganiabuty do biegania asicsbuty do biegania under armour