Modowy ranking polskich miast – Łódź
Choć Łódź od wielu lat pielęgnuje swoje włókiennicze tradycje, daleko jej do tytułu polskiej stolicy mody. W naszym rankingu miasto uplasowało się na 5. miejscu. Zobaczcie szczegółowe wyniki.

W sześciu kategoriach naszego modowego zestawienia największych polskich miast Łódź uzyskała łącznie 89 punktów, ustępując Poznaniowi, Wrocławiowi, Krakowowi i zwycięskiej Warszawie.
I choć na pierwszy rzut oka 5. miejsce nie wygląda może najlepiej, Łódź ma całkiem sporo do powiedzenia, jeśli chodzi o polską modę.
Eventy modowe
Miasto może się pochwalić jednym z najciekawszych modowych kalendarzy w kraju. W tej kategorii Łódź wyprzedzają tylko Warszawa i Wrocław. Wśród odbywających się w mieście imprez modowych największym prestiżem cieszą się przede wszystkim dwie.
Pierwsza z nich to Fashion Industry Days – wydarzenie, które przywołuje włókienniczą tradycję Łodzi, każdego roku goszcząc ze swoim świętem mody (pokazami, warsztatami i spotkaniami) w postindustrialnych przestrzeniach. Druga, Łódź Young Fashion, skupia się przede wszystkim na młodych projektantach. To właśnie tutaj przyznawana jest Złota Nitka, od lat jedna z najważniejszych nagród dla wschodzących nazwisk polskiej mody.
W skali kraju obie imprezy bez wątpienia należą do najważniejszych modowych wydarzeń roku. W Łodzi szelest materiału nie cichnie zresztą przez cały rok: odbywają się tu m.in. Manufaktura Fashion Week, Port Fashion Days czy Targi Mody Niezależnej Polska Szafa, a swoje pokazy regularnie organizuje także łódzka ASP.
Z kolei już w 2018 roku po dwuletniej przerwie wrócił organizowany przez Województwo Łódzkie pokaz mody Marka Wspiera Markę, łączący nie tylko polskie marki modowe, ale również te z sektorów pośrednio powiązanych z modą (np. branży kosmetycznej). Spośród najnowszych inicjatyw warto zwrócić uwagę na służące wymianie doświadczeń projektantów z różnych pokoleń Forum Mody, które zadebiutowało w Fabryce Sztuki w Art Inkubatorze.
Sklepy i butiki
W ramach naszego zestawienia sprawdziliśmy też, gdzie w Łodzi można znaleźć oryginalną alternatywę dla sieciówek i uzupełnić szafę o najnowsze trendy. Z 21 showroomami, butikami i concept store’ami miasto trafiło na 5. miejsce w tej kategorii.
Ten niezły wynik miasto zawdzięcza takim miejscom, jak Bloom Boutique (wyróżniony na 8. miejscu na liście najlepszych butików z polską modą wg magazynu Elle), tolook, Trzy Igły czy Cat Cat Studio. Polujący na modowe nowinki zdecydowanie powinni udać się na długi spacer ulicą Piotrkowską, z obowiązkowym przystankiem w centrum OFF Piotrkowska, gdzie znajdują się m.in. Pracownia Aperitivo, Pan Tu Nie Stał czy Skład Piękna.
Szkoły modowe
Czy Łódź wie, jak zatrzymać przyjeżdżające do niej talenty? Pod względem związanych z modą szkół i uczelni plasuje się w środku stawki – w tej kategorii lepiej wypadają 4 miasta: Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.
Wśród 6 instytucji, które uwzględniliśmy w naszym rankingu znalazły się takie placówki, jak Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, Zespół Szkół Przemysłu i Mody czy ASP ze studiami na kierunku tkanina i ubiór oraz podyplomówką moda i trendy. Nie można zapomnieć również o Politechnice Łódzkiej, która otwiera przed studentami drzwi Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów – w tym roku jej absolwenci prezentowali się na Łódź Young Fashion.
Influencerzy i projektanci
Kto dyktuje modowe trendy w Łodzi? Spośród 8 łódzkich blogerek, które uwzględniliśmy w naszym rankingu, najwięcej oczu obserwuje w mediach społecznościowych dwie: Weronikę Jagodzińską (znaną jako Szusz) i Olę Szymańską z bloga greenwithenvy.pl. Łódź wypada na zdjęciach coraz lepiej, więc można się spodziewać, że już wkrótce rozbudzi inspiracje nowych influencerów i poprawi w tej kategorii swoją dzisiejszą 6. pozycję.
Szanse są tym większe, że to właśnie tutaj nabiera kształtów polska moda. Po Warszawie Łódź to ulubione miasto projektantów – odnaleźliśmy tu 13 nazwisk, które odbiły się echem w kraju lub za granicą. W Łodzi tworzą m.in. Rafał Michalak i Ilona Majer (czyli duet MMC), Halina Zawadzka czy Milita Nikonorov.
Galerie handlowe
Na sam koniec przyjrzeliśmy się również łódzkim galeriom i centrom handlowym. To w końcu tam kupujemy najwięcej ubrań, tam też – jak np. w Manufakturze czy centrum Port Łódź – często organizowane są modowe imprezy. W najniżej punktowanej kategorii miasto plasuje się na 7. miejscu. Ze współczynnikiem 0,77 mkw. powierzchni handlowej na mieszkańca wyprzedza Bydgoszcz, Szczecin i Warszawę.